عنوان(زاويه سنج)

زاويه سنج|50686675|fav50686675|
هم اکنون فایل با مشخصه ی زاويه سنج وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

حجم فایل : 134.8 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 20
بنام خدا

مقدمه اي بر اندازه گيري
حدود300سال قبل ,اساس تيوري اندازه گيري با ورنيه توسط بيرورنيه رياضيدان فرانسوي کشف شد,بدين ترتيب بود اکر دو طول برابر را به تقسيمات مساوي تقسيم کنيم و آنها را در مجاورت و انطباق با هم قرار دهيم تمام خطوط تقسيمات در امتداد همديگر قرار مي گيرند ولي چنانچه تقسيمات با هم برابر نباشند خطوط در امتداد يکديگر واقع نخواهند شد.که اساس تيوري اندازه گيري با کوليس بر اين اصل استوار مي باشند.

: براي اندازگيري وکنترل زوايا وهمچنين براي انتقال زاويه به روي قطعات کار استفاده مي شود وانواع مختلف تقسيم مي شود. ساده
از اين ابزار ها براي اندازه گيري و کنترل زوايا و همچنين براي انتقال زاويه به روي قطعات کار استفاده مي شود. ها از نظر ساختمان و ميدان عمل به انواع مختلف تقسيم بندي مي شوند که در زير به شرح نمونه هاي مهم انها مي پردازيم.
اين از يک نقاله و يک خط کش تشکيل شده است که به وسيله پيچ و مهره يا ميخ و پرچ به هم متصل شده اند . روي نقاله از صفر تا صدو هشتاد درجه تقسيم بندي شده که هر تقسيم ان 1 درجه است . خط کش نوک تيز مي تواند روي صفحه نقاله صدوهشتاد درجه چرخش کند.
اونيورسال :
اين ها براي اندازه گيري دقيقتر زوايا به کار مي روند و در انواع ساختماني مختلف مانند ورنيه دار .ساعتي . نوري و الکترونيکي ساخته مي شوند.
اونيور سال ورنيه دار :


اين براي اندازه گيري و کنترل زوايا تا دقت 5 دقيقه به کار ميرود . اونيور سال از قسمتهاي مختلفي تشکيل شده است که در زير به شرح آنها مي پردازيم.
گونياي ثابت متصل به نقاله:
درجه بندي نقاله اين تقسيمات اصلي نام دارد و به 4 زاويه قايمه و هر کدام به 90 قسمت مساوي تقسيم بندي شده است.

خط کش متحرک:
اين خط کش به وسيله شياري که در يک طرف دارد روي اهرم صفحه داخلي نقاله سوار شده است و به همراه صفحه داخلي نقاله مي تواند حول مرکز آن حرکت کنددو سر خط کش تحت زواياي 45 و 60 درجه شيب دار ساخته شده است تا بتوان زواياي مربوط به آنها را کنترل کرد.

ورنيه:
صفحه کماني است که تقسيمات ورنيه روي آن قرار دارد و به وسيله دو پيچ ريز روي دو صفحه داخلي سوار شده است . به همراه آن حول مرکز نقاله حرکت مي کند.
پيچ تثبيت صفحه داخلي نقاله:
اين پيچ صفحه داخلي نقاله اهرم روي آن و در نتيجه ورنيه را ثابت کرده و از حرکت باز مي دارد.
پيچ تثبيت خط کش :
اين پيچ خط کش را روي اهرم صفحه داخلي ثابت نگاه مي دارد.
اهرم:
واسطه اي است بين خط کش و صفحه داخلي نقاله و ورنيه تا هر سه با هم حرکت کنند. خواندن ورنيه:
براي خواندن اندازه اي که به وسيله اندازه گيري شده به ترتيب زير عمل مي کنيم .
ابتد...مطالب دیگر:
📝قطبهای علمی3 22📝قطره استراگل📝قفل گذاری و برچسب کردن📝قلب مصنوعي📝قلی پور روش علمی📝قمری که همسایه خود را در گرد و غبار پوشاند📝قواعد دروس 4 و 5 عربی 1📝قواعد طبقه بندی📝قواعد عربي 1📝قواعد نون و واو در قرائت قرآن📝قوانین تامین اجتماعی📝قوانین مهم مثلثات در مثلث📝قوانین و مقررات حمل و نقل بین المللی📝قوانین و هنجارهای اخلاقی در ورزش📝قوانين و دستورالعمل ها📝قوانين و مقررات قبول مرسولات پستی📝قوانين و مقررات اخلاقی در پژوهش های پزشکی📝قوانين و مقررات اداري و استخدامي 1📝قوانين و مقررات پزشکی بهداشت و نظام پزستاری📝قیامت و حسابرسی بندگان📝قيمت گذاري کالا📝کابیت📝کاتیون های سنگین و اثرات مخرب آنها📝کار آفرینی و دولت الکترونیک📝کار آفرینی در ایران